Om biblioteket

Om biblioteket

Böcker, bokhylla, man, kvinna

Här finner du  generell information om biblioteket som till exempel avgifter, låneregler och mediepolicy samt biblioteksplanen. Biblioteket i Oxelösund är så mycket mer än bara Koordinaten, se vad vi gör på skolor, fängelser och äldreboenden på sidan Övrig verksamhet.

Avgifter
Bibliotekslagen
Biblioteksplan
Låneregler
Lending rules (english)
Mediepolicy

Personal

Personal

Malin Göthberg
Bibliotekschef
Telefon: 0155-383 55
malin.gothberg@oxelosund.se


Kerstin Nordén
Vuxen- och studiebibliotekarie
Telefon: 0155-383 58
kerstin.norden@oxelosund.se


Hanna S. Wintzell
Barnbibliotekarie
Telefon: 0155-383 55
hanna.stal.wintzell@gmail.com


Monica Pettersson
Socialbibliotekarie
Telefon: 0155-383 58
monica.pettersson@oxelosund.se

 

Beatrice Eriksson
Barn- och skolbibliotekarie
Telefon: 0155-383 71
beatrice.eriksson@oxelosund.se


Johan Petersson
Skolbibliotekarie
Telefon: 0155-383 74
johan.petersson@oxelosund.se


Jonas Stål
IT- och fängelsebibliotekarie
Telefon: 0155-383 74
jonas.stal@oxelosund.se


Eva Sundberg
Biblioteksassistent
Telefon: 0155-383 51
eva.sundberg@oxelosund.se


Maud Hammarström
Biblioteksassistent
Telefon: 0155-383 51, 0155-383 65 (texttelefon)
maud.hammarstrom@oxelosund.se

Oxelösunds bibliotek, Allaktivitetshuset Koordinaten, Järntorget 7-9, 613 81 Oxelösund, 0155-383 50, biblioteket@oxelosund.se